Vítejte na blogu o WordPressu a marketingu

30
Říj

Richard Branson – můj první job

richardV životě jsem nikdy nechodil do klasické práce. Nikdy jsem nebyl na druhé straně pohovoru a nikdy jsem ( naštěstí) neměl šéfa. Dříve než jsem toto slovo znal jsem totiž byl podnikatelem. Můj začátek do světa práce začal s mojí matkou, která využívala svojí nekonečnou představivost k tvorbě nových podnikatelských nápadů.

Nejúžasnější byl fakt, že celý nápad byla schopna dat do chodu sama, od vývoje nápadu přes výrobu až po vyjednávání s distrubutory a prodávání samotného produktu. Jedním z jejích nejúspěšnějších produktů byli dřevěné balení na ubrousky a na recyklovatelný papír. Její odhodlání mě naučilo nikdy se nevzdávat, i když se produkt neprodává. Vždy jsem ji pomáhal s domácími pracemi a i ty mi daly neskutečné množství tipů, které mi později pomohly. A když se mi něco v životě nepovedlo, vždy jsem pokračoval dál bez ohlédnutí, protože za obzorem bylo vždy další dobrodružství.

Ve zralém věku 11 let jsem se rozhodl založit svůj první malý podnik. S mým nejlepším přítelem Nikem Powellem jsme se rozhodli chovat andulky. Objevili jsme díru na trhu s andulkami, jenž byly v té době velice oblíbené na naší škole. Bohužel se ale ukázalo, že andulky se množí rychleji než jsme je byli schopni prodávat a bohužel již končily letní prázdniny a zájem upadal. Po návratu na internát, který byl v jiném městě, jsme nechali andulky na starost mým rodičům. Naneštestí jsme žili na venkově, takže některý z nich sežrali krysy a zbytek moje matka vypustila na svobodu.

Dále jsem zkusil pěstovat a prodávat vánoční stromečky. Začal jsem koupením malých sazeniček, které jsem plánoval po růstu do plnohodnotné délky prodat. Naneštestí se ukázalo, že králíci milují malé sazeničky k večeři. Ještě v té době jsme také natáčeli dokument týkající se ochrany zvířat. Ačkoliv andulky asi nebyly dobrým začátkem, nadchly ve mně vášeň pro zvířata, která ve mně zůstala až do současnosti. V současnosti chováme ohrožené lemury na Neckerových ostrovech a Virgin Unite podporuje ochranné programy pro živočichy, od žraloků k hrochům, přes rejnoky až po slony.

I přes můj původní neúspěch s andulkami a stromečky moje touha po životě podnikatele neutichla. Náš následující projekt – Student Magazine – dopadl o mnoho lépe a dal vzniku Virgin Records. O 40 let později Virgin Record zaměstnává více než 60 tisíc lidí ve více než 50 zemích na celém světě. Kdyby ale nebylo těchto několika původních selhání, nikdy bychom nedošli takto daleko. Věc kterou je nutné si zapamatovat je jednoduchá ve svém principu : je nutné vždy být flexibilní. Vždy jsem byl tím, co jiní lidé potřebovali. Pro některé to byl editor, pro další manažer pro oběh a pro zbytek manažer marketingu. Jaké byly překážky ve vašem prvním projektu? A co je více důležité, co vše jste se z nich byli schopní naučit ?

Dostávejte další články od Richarda přímo na Váš email + bonusový článek

Bonus: Richard Branson – 6 tipů využívání sociálních médii ve Vašem podnikáníPřeložil: Luděk Horvát

Napište komentář

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Jméno
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...