Vítejte na blogu o WordPressu a marketingu

13
Lis

Barbora Vacková – rozjela to v angličtině

DSCN0284 (1)

 

Barbova Vacková je brněnská mladá podnikatelka, která si udělala podnikání z výuky jazyků a dnes se věnuje intenzivně  svému projektu http://www.jazyky-individualne.cz kde spojuje množství lektorů všech světových jazyků jako angličtina, němčina, španělstina a mnoho dalších.  Přečťete si příběh, jak Barbora své hobby změnila v reálné podnikání, které ji vydělává peníze.

Proč ses rozhodla místo klasického zaměstnání se pustit na volnou nohu a začít něco svého?
To, že začnu podnikat, vyplynulo vlastně z okolností. Učila jsem angličtinu už při studiu. Bavilo mě poznávat nové lidi a organizovat si čas podle svého. Když jsem vysokou školu dostudovala, měla jsem jako čerstvá absolventka bez uznatelné předchozí praxe dvě možnosti. Buď půjdu na “pracák” a budu čekat až mě někdo zaměstná, nebo se pokusím ze svého koníčku udělat zaměstnání na plný úvazek.

Doporučila bys lidem okolo jít na volnou nohu? Co je podle tebe nejdůležitější do startu? Jaký byl tvůj začátek?
Určitě to není pro každého. Člověk se musí hodně otáčet a co si nezařídí, to nemá. Je nutné hodně přemýšlet dopředu a plánovat. Vím, že když se mi daří v září, tak to neznamená, že se mi bude dařit i v říjnu. Když onemocním, tak mi nikdo nezaplatí nemocenskou. Když si chci vzít dovolenou, tak mi ji také nikdo neproplatí. Musím si tedy spočítat nejen peníze, které zaplatím za dovolenou, ale i peníze, o které přijdu tím, že do práce nepůjdu.
Mám pocit, že dnešní společnost má podnikatele zafixované jako bohaté a úspěšné lidi. Samozřejmě to tak být může, ale také nemusí, s tím je potřeba počítat.
Prvním důležitým krokem bylo zajít na příslušné úřady a zjistit co a jak. Co, kdy a kam odevzdat, jakou daň odvést. Tehdy jsem ještě nevěděla, že by mi úřad práce mohl, jako začínající podnikatelce, přispět. Dnes už vím, že tato možnost existuje, ale bohužel pro mě už je pozdě o dotaci žádat. Jak jsem naznačila, už několik klientů jsem učila během studia a k dalším se dostávala přes doporučení. Když jsem se ale rozhodla začít podnikat naplno, potřebovala jsem získat klientů víc. Velmi důležitým krokem, možná tím nejdůležitějším, bylo vytvoření internetových stránek. Říká se, že když někdo není na internetu a Facebooku, jako by neexistoval. Já s tímto tvrzením plně souhlasím. S tím, jak klientů přibývalo, bylo potřeba zajistit prostory, kde by výuka probíhala. Ne všem mým klientům vyhovovalo, že jsem dojížděla k nim domů, a tak jsem si pronajala učebnu v centru Brna. Rovněž jsem začala spolupracovat s dalšími lektory a mohla tak zákazníkům nabídnout kromě angličtiny a portugalštiny, kterou rovněž vyučuji, také ostatní jazyky. Bylo pro mě trochu překvapením, že hodně lidí preferuje skupinovou výuku jazyků před tou individuální. Rozhodla jsem se tyto požadavky vyslyšet a otevřela jsem před dvěma lety také skupinové kurzy. Nejedná se ale o klasické “masové” kurzy. Většinou jsou to kurzy o 3 osobách, maximum je 6 osob.

Proč sis zvolila právě angličtinu?
Angličtinu jsem se učila od šesti let. Nikdy jsem ji ale nebrala příliš vážně a na škole jsem patřila spíše mezi průměr, než že bych nějak vynikala. Po dokončení gymnázia jsem se bohužel nedostala na vysokou školu, kterou jsem chtěla studovat. Proto jsem odjela do Irska a začala si tam hledat práci. Ze začátku jsem nerozuměla ani slovo, ale postupně se to zlepšovalo. Byla jsem hozena do vody a musela plavat. Našla jsem si práci v kavárně a po absolvování přípravného kurzu jsem úspěšně složila Cambridgeský jazykový certifikát. Po návratu do ČR jsem začala angličtinu doučovat. Důvodem bylo, abych s ní zůstala v kontaktu, a navíc jsem zjistila, že mě tato práce baví.
Angličtinu považuji za jazykový základ. Je to mezinárodní jazyk, důležitý jak pro běžnou komunikaci, tak v obchodním prostředí. Navíc v dnešní době je znalost angličtina předpokladem pro studium na většině vysokých škol, protože studijní texty bývají často v angličtině.

Jak je možné, že se někdo učí například 10 let angličtinu ve školním prostředí, ale není jí absolutně schopen použít? Kde je chyba?
S klienty, kteří se angličtinu učili tolik let, že se to stydí přiznat, se potkávám pravidelně. Někteří z angličtiny dokonce úspěšně odmaturovali a dnes už neumí pomalu ani pozdravit. Důvodů, proč se to děje, vidím několik. Může to být nedostatkem motivace, ale také tím, že se angličtinu učili ve skupině dvaceti dalších studentů. Já nevěřím na žádné zázračné metody, které jsou v dnešní době tolik propagovány a slibují naučení angličtiny čtyřikrát rychleji. Protože každý člověk je jedinečný, potřebuje podle mě ve výuce také individuální přístup. To, že jednomu sedne Nepustilova nebo Callanova metoda, neznamená, že sedne jinému. Někdo si slovíčka přečte jednou a pamatuje si je, jiný s nimi musí pracovat delší dobu. Mé hodiny navštěvují klienti, kteří chtějí používat učebnice, protože se rádi dívají, co je čeká v další lekci. Mám ale také zákazníky, kteří odmítají dělat v hodinách gramatická cvičení a učebnici nepoužívají. Taková výuka je pak založena jen na konverzaci. V hodinách se snažím využívat různé metody a zůstávám u té, která je pro daného klienta nejefektivnější.

Rozhovor pokračuje na další stránce

Napište komentář

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Jméno
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...